Obrazkowe rebusy są ciekawą formą stymulacji mózgu zarówno dla małych, jak i starszych dzieci. Chętnie po nie sięgają również uczniowie szkół podstawowych i średnich. Mocno skomplikowane rebusy przygotowuje się dla osób dorosłych. Wszystko po to, by stale ćwiczyć umysł.
Co zawierają rebusy dla przedszkolaków?
Zwykle są to obrazki, w których wykreślane są pewne litery lub zamieniane na inne, by dziecko mogło odczytać ukryte hasło. Z każdym kolejnym wiekiem, zgadywanki dla dzieci muszą stawać się bardziej skomplikowane. W jednym rebusie mogą wystąpić 2 i więcej przedmiotów do połączenia i redukcji liter.
Jeżeli dziecku uda się rozszyfrować taki obrazkowo-literowy rebus, czuje się dowartościowane.
Dlatego należy dostosowywać stopień trudności do możliwości dziecka. Niemniej należy powoli podnosić poprzeczkę, by stymulować komórki mózgowe do wysiłku.
Zbyt trudne i zbyt łatwe łamigłówki zniechęcają
Aby rebusy zawsze były dla dziecka atrakcyjne, musimy znać jego możliwości. Brak wnikliwej oceny stopnia rozwiniętego umysłu może spowodować błędne wybory przez opiekuna rodzajów zgadywanek dla dzieci.
Przy zbyt łatwych łamigłówkach przedszkolak się nudzi. Zyt trudne natomiast budują w nim niewiarę we własne możliwości. Zniechęcony dzieciak przestaje współpracować i może okazać brak zainteresowania kolejnymi wyzwaniami.